Atatürk filminin yapımcısı: Los Angeles’ta 600-700 kişinin saldırısına uğradık

Disney Plus’ta yayınlanmasından vazgeçilmesi üzerine iki bölüm halinde beyazperdeye film olarak yansıyan “Atatürk” dizisinin ikinci bölümü gösterime 5 Ocak’ta girecek.

Habertürk’ün haberine göre, izleyiciyle “Atatürk II: 1881-1919” adıyla buluşacak olan filmin ikinci bölümünün özel gösterimi sonrasında bir basın toplantısı düzenleyen yapımcı Saner Ayar; Paris, Berlin, Amsterdam ve Brüksel galalarının engellendiğini söyledi.

Ayar, “Avrupa’da Paris, Berlin, Amsterdam ve Brüksel’de gala yapmak üzere bütün salonları kiraladık, ödemelerini yaptık. Terör örgütlerinin baskısıyla bütün salonlar ödemeleri geri gönderdi. Avrupa’nın en büyük tanıtım ajansıyla anlaştık, paralarını ödedik. Döndüler, bütün parayı iade ederek bu işleri yapamayacaklarını ifade ettiler. Yine söylüyorum Atatürk ve Türkler ile dünyanın savaşı bitmemiş arkadaşlar” dedi.

Saner Ayar, geçtiğimiz eylülde ABD’nin Los Angeles şehrinde Yunus Emre Enstitüsü ile USC Annenberg İletişim ve Gazetecilik Okulu Kamu Diplomasisi Yüksek Lisans programına katıldıkları sırada 600-700 kişilik grup tarafından şiddete maruz kaldığını belirtti.

Ayar, “Los Angeles prömiyerinden iki hafta önce 600-700 kişilik grup tarafından linç edilmeye kalkındık. Filmin önüne geçmesin diye bunu çok fazla ortaya çıkarmadık. Hâlâ FBI tarafından bunun soruşturması devam ediyor. Benim sırtıma boynuma enseme sopalarla vurdular. Küfürlerle taş attılar. Yere düşsek ölmüş olma ihtimalimiz çok büyüktü” dedi.

Saner Ayar, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın katkılarıyla filmin dünya prömiyerinin, Hollywood’da yapılmasının sağlandığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir