Bakan Tekin: Kendi sistemimizi inşa etmenin vakti olduğuna inanıyorum

İstanbul’da İbn Haldun Üniversitesi 2023-2024 Akademik Yılı Açılış Töreni’ne katılan Milli Eğitim Bakanı (MEB) Yusuf Tekin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu, Mütevelli Heyeti Başkanvekili Bilal Erdoğan mesajlar verdi.

DHA’da yer alan habere göre, Bakan Tekin, “Kendi sistemimizi inşa etmenin kolektif ve milli bir maarif bilinciyle kendi modelimizi üretmenin vakti olduğuna inanıyorum” dedi.

‘EĞİTİMLE İLGİLİ TARTIŞMALARIN ZENGİNLİK OLUŞTURDUĞUNA İNANIYORUM’

Bakan Tekin konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Eğitim sistemlerinin sürekli değiştiği ve araştırma imkanlarının hiç olmadığı kadar geliştiği günümüz dünyasında bizim kendimize has özgün ve özgür bir bakış açısını esas alan yeni bir dil ve perspektif inşa etme zorunluluğumuz söz konusudur. Ben Türkiye yıllardır devam eden, eğitimle ilgili tartışmaların gerçekten bir zenginlik oluşturduğuna inanıyorum ve bunun devam etmesi gerektiğini düşünüyorum. Ülkemizin eğitim alanındaki değişim, dönüşüm hamleleri yakın zamanlara dek işin ya da daha doğru ifadesiyle sorunsalın esasına odaklı bir perspektif üzerinden yapılmadı. Ana motivasyonunu çoğunlukla konjonktürel talep ve ihtiyaçların oluşturduğu bu hamleler eğitim alanına şekli müdahaleler olarak yansıdı. Sosyolojik temelleri ülke gerçeklerini, bilimsel ve pedagojik ilkeleri muhtevi bir felsefi zemin üzerine oturtulamadı. Bu nedenle yapılan değişiklikler etkileri itibariyle dar kapsamlı, zamansal açıdan ise kısa ömürlü olmuştur.”

‘KENDİ MODELİMİZİ ÜRETMENİN VAKTİ’

“Kendi modelimizi üretmenin vakti olduğuna inanıyorum” diyen Tekin “milli maarif bilinç” vurgusu yaparak şöyle konuştu: “Bugün artık bu altyapı üzerine kendi sistemimizi, kendi sistematiğimizi inşa etmenin kolektif ve milli bir maarif bilinciyle kendi modelimizi üretmenin vakti olduğuna inanıyorum. Bizim modelimiz hem insani var oluşumuzun evrensel doğasına uygun ve onu geliştiren bir felsefe üzerine kendisini konumlandıracak, hem de ait olduğumuz tarihin geleneğin ve medeniyetin temel karakteristiğini taşıyan milli bir içerikle şekillenecektir.”

BİLAL ERDOĞAN: FİKİR İNSANLARININ YETİŞMESİNİ MİSYON OLARAK BENİMSEDİK

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu, Mütevelli Heyeti Başkanvekili Bilal Erdoğan da konuşmasında “Topluma önderlik edecek fikir insanlarının yetişmesini kendimize misyon olarak benimsedik. Yani üniversitemizin bir sosyal bilimler araştırma üniversitesi olma misyonu, bunu üç dilli bir eğitimle yapmaya çalışması, mukayeseli eğitim diye hem doğunun hem batının literatürüne hakim olunmasına yönelik bir gayesi olması. Dünyanın çok büyük sosyal meseleleri var, sosyal sıkıntıları, sancıları, problemleri var. Bunlara kafa yoracak, çok parlak dimağlara ihtiyacımız var. Çok parlak dimağların sadece doktor, sadece mühendis olmasını değil aynı zamanda gelip toplumların meselelerine kafa yormasını bunlarla ilgili fikir üretmesini, bunlara yönelik öğrencilerini eğitip yönlendirmesini arzu ediyoruz. Dolayısıyla çok uzun soluklu bir hedefimiz bir gayemiz var” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir