Daniel’in ardından Elias: Yunanistan, şiddetli yağışın etkisi altında

Fırtına ve seller nedeniyle geçtiğimiz haftalarda 16 kişinin hayatını kaybettiği Yunanistan, yeniden şiddetli yağmurun etkisi altında. Komşu ülkenin orta kesiminde etkili olan yağışlar nedeniyle, evler ve iş yerlerini su bastı. Sular altında kalan Volos kentinde, ‘Elias’ fırtınası nedeniyle 250 kişinin bölgeden tahliye edildiği açıklandı.

İtfaiye yetkilileri, çarşamba gününden bu yana 1200 yardım çağrısı aldıklarını aktardı. Yakınlardaki bir derenin taşmasıyla su seviyesinin hızla yükseldiği belirtildi.

BAŞKANDAN ‘KENDİNİZİ KORUYUN’ ÇAĞRISI

Volos Belediye Başkanı Achilleas Beos, çarşamba gecesi fırtına ve su baskınından kaynaklanan elektrik kesintilerinin şehrin yüzde 80’ini karanlığa sürüklediğini söyledi. Beos, “İnsanlar artık buna dayanamıyor. Doğanın öfkesini anlayamıyorum. Kendinizi koruyun” diyerek insanları evde kalmaya çağırdı.

‘YETKİLİLER İŞİNİ YAPMADI’

Bir itfaiye yetkilisi, perşembe sabahı fırtınanın Evia adasına doğru ilerlediğini söyledi. Yunanistan Devlet Televizyonu (ERT), Evia’daki bazı köylerin boşaltılması emrinin verildiğini bildirdi.

Birçok Volos sakini, yetkililerin hâlâ Daniel fırtınasının ardından meydana gelen hasarla mücadele ettiğini ve yeni bir fırtınaya yeterince hazırlıklı olmadıklarını söyledi. 70 yaşındaki emekli Yannis Gavanoudis, “Yetkililer işlerini gerektiği gibi yapmadılar” dedi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir