Erdoğan’dan İsrail-Filistin açıklaması: Sivilleri ve sivil yerleşim yerlerini hedef almanın kimseye bir faydası olmaz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsrail-Filistin çatışmasıyla ilgili olarak “Bölgede gerilimi tırmandıracak, daha fazla kan akmasına yol açacak, sorunları daha derinleştirecek adımdan imtina edilmesi şart. Ateşe benzin dökmenin, hele hele sivilleri ve sivil yerleşim yerlerini hedef almanın kimseye bir faydası olmaz” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Avusturya Başbakanı Karl Nehammer, Beştepe gerçekleştirdikleri görüşmelerin ardından basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda ilk konuşmayı yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke arasındaki ticaret hacmini 5 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini dile getirdi.

Erdoğan, “Avusturya’dan daha yakın iş birliği bekliyoruz. Terörle mücadelede uluslararası iş birliği şarttır. Avusturya’dan daha fazla destek bekliyoruz. İçişleri bakanlarımız da ikili görüşmelerinde düzensiz göç ve terörle mücadeleyi ele aldılar” dedi.

Türkiye ve Avrupa Birliği görüşmelerini de ele aldıkların aktaran Erdoğan, “Birlikle münasebetlerimizi ilerletme noktasında samimi olduğumuz, ülkemizin iradesini teyit ettiğimiz malumdur. Ancak aynı yaklaşımı Avrupa Birliği tarafında göremiyoruz. Avrupa’nın bütünleşmesi ancak Türkiye’nin birliğe tam üyeliği ile tamamlanacaktır. Tam üyelik dışındaki hiçbir alternatifi kabul etmeyeceğimizi özellikle vurguladım” ifadelerini kullandı.

Orta Doğu’daki ve Rusya-Ukrayna savaşındaki gelişmeleri değerlendirdiklerini söyleyen Erdoğan, “Orta Doğu’ya kalıcı barışın gelebilmesi Filistin-İsrail sorununun nihai çözümüyle mümkündür. 1967 sınırları temelinde bağımsız ve coğrafi bütünlüğü haiz, başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin devletinin hayata geçirilmesi gerekiyor. Bu konuda geç kaldığımız her gün maalesef bölgemiz çatışma, kan ve göz yaşı girdabından kurtulamayacaktır” şeklinde konuştu.

AYRINTILAR GELİYOR…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir