Ford, talep düşüşü sebebiyle F-150 Lightning üretimini azaltıyor

Bu durum, elektrikli araç pazarındaki talep dinamiklerinin sürekli değiştiğini ve üreticilerin bu değişikliklere hızla adapte olması gerektiğini gösteriyor. Ford’un bu kararı, sektördeki diğer büyük oyuncular için de bir dönüm noktası olabilir.

Ford, beklenenden düşük talep nedeniyle F-150 Lightning modelinin üretimini azaltacağını duyurdu. 1 Nisan itibarıyla, elektrikli kamyonun üretildiği Michigan’daki Rouge Elektrikli Araç Merkezi, iki üretim vardiyasından tek vardiyaya geçiş yapacak. Bu durum, yaklaşık 1,400 çalışanı etkileyecek.

Otomobil üreticisi, bu çalışanların yarısını Michigan Montaj Fabrikasına transfer edeceğini belirtiyor. Burada, talebi karşılamak için Bronco ve Bronco Raptor’un yanı sıra yeni Ranger ve Ranger Raptor modellerini üretmek üzere üçüncü bir ekip kuruluyor. Şirket, bu vardiya için ek olarak 900 işçi daha işe alıyor.

Etkilenen F-150 Lightning çalışanlarının geri kalanı, Rouge tesisindeki farklı rollerde veya bölgedeki diğer Ford tesislerinde yeniden görevlendirilecek. Tabii ki, emeklilik teşvik teklifini kabul etmezlerse. Ford, F-150 Lightning’in üretimini ne kadar azaltacağını belirtmedi. Ancak iki vardiyadan bir vardiyaya geçiş yapılması, üretimin yaklaşık yarı yarıya düşeceğini gösteriyor. Bu, CNBC’nin yakın zamanda yayınladığı raporlarla örtüşüyor. Buna göre Ford, haftalık 3,200 ünite olan üretimi 1,600 üniteye düşürmeyi planlıyordu.

Ford, talep düşüşü sebebiyle F-150 Lightning üretimini azaltıyor

Otomobil üreticisi, Rouge tesisini 2023 yılında yeniden düzenleyerek yıllık 150,000 adet F-150 Lightning kapasitesine ulaşmıştı. Ancak talep bu seviyede kalmadı. EV’nin satışları geçen yıl %55 artış gösterse de, daha önceki kadar hızlı satılmıyor.

Şirket, bu yıl küresel olarak EV satışlarının artmaya devam etmesini, ancak önceki tahminlerden daha düşük bir oranda olacağını bekliyor. Bu düşünce ve Ford’un yeni nesil EV’leri hazırlama planı göz önünde bulundurulduğunda, şirket F-150 Lightning üretimini ön görülebilir gelecekte azaltmaya karar verdi.

Bu, Ford’un ölçeklendirdiği tek EV de değil. Kasım ayında, Mustang Mach-E’nin üretimini de düşürdü.

Ford Başkanı ve CEO’su Jim Farley, “Üretim esnekliğimizi kullanarak, müşterilere seçenekler sunarken büyümemizi ve kârlılığımızı dengelemekteyiz. Müşteriler, Amerika’nın en çok satan EV pickup’ı F-150 Lightning’i seviyor,” dedi. “Özellikle yakında çıkacak olan dijital olarak gelişmiş EV’lerimiz ve bu çeyrekten itibaren Tesla’nın şarj ağına erişimimizle, belirli tüketiciler için elektrikli araçların parlak bir geleceğini görüyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir