İsrail’in Gazze’de öldürdüğü Filistinlilerin sayısı 23 bin 469’a çıktı

İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne 7 Ekim’den bu yana düzenlediği saldırılarda, öldürülen Filistinlilerin sayısı son 24 saatte 112 artarak 23 bin 469’a ulaştı.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Gazze’deki Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, İsrail’in 97 gündür devam eden saldırılarına ilişkin bilgi verildi.

İsrail güçlerinin son 24 saatte aileleri hedef alan “10 katliam” işlediği ve bu katliamlarda 112 kişinin öldüğü, 194 kişinin de yaralandığı ifade edildi.

Bu sayının sadece hastanelere ulaşan rakamları yansıttığı vurgulanan açıklamada bu haliyle 7 Ekim’den bu yana düzenlenen saldırılarda öldürülen Filistinlilerin sayısının 23 bin 469’a, yaralananların sayısının ise 59 bin 604’e çıktığı aktarıldı. Ölenlerden yüzde 70’inin kadın ve çocuklardan oluştuğu yinelendi.

337 SAĞLIK ÇALIŞANI ÖLDÜRÜLDÜ, 99 SAĞLIKÇI ALIKONULDU

Açıklamada, 337 doktor ve sağlık çalışanının öldürüldüğü, 99’unun alıkonduğu, 150 sağlık kurumunun hedef alındığı, 30 hastane ile 53 sağlık merkezinin hizmet dışı kaldığı, 121 ambulansın da kullanılamaz hale geldiği aktarıldı.

Saldırıların başladığı tarihten bu yana Refah Sınır Kapısı üzerinden 707 yaralı ve 438 hastanın çıkış yaptığı kaydedilen açıklamada, durumları kritik olan 6 bin 200 kişinin tedavilerinin dışarıda yapılmasının gerektiği kaydedildi.

’10 BİN KANSER HASTASI ÖLÜMLE KARŞI KARŞIYA’

Türk-Filistin Dostluk Hastanesi’nin hizmet dışı kalması nedeniyle 10 bin kanser hastasının ölümle karşı karşıya olduğu belirtildi.

Gazze Şeridi’nin güneyindeki hastanelerin hasta, yaralı ve on binlerce yerinden edilmiş kişiye ev sahipliği yaptığı vurgulanan açıklamada, hastanelerdeki yatak doluluk oranlarının yüzde 340’ın üzerinde olduğuna, yaralı sayısının hastanelerin yatak kapasitesinin 4 katı olduğuna işaret edildi.

Doğum ve dahiliye servislerindeki yatakların ameliyat yatağına dönüştürüldüğü, koridorlara, çadırlara ve çevredeki okullara yatak konulduğu kaydedildi.

SALGIN HASTALIKLAR: 500 BİN VAKA TESPİT EDİLDİ

Saldırıların başladığı tarihten bu yana 500 bin salgın hastalık vakası tespit edildiği, havanın soğumasıyla birlikte 1 milyon 900 bin yerinden edilmiş kişinin kalabalık barınma merkezlerinde solunum, deri ve diğer bulaşıcı hastalıklara yakalanma riskiyle karşı karşıya kaldığı dile getirildi.

Sağlık Bakanlığının, yaralıların hayatlarının kurtarılması amacıyla Gazze Şeridi’nin güneyindeki hastanelerdeki sağlık ekiplerine destek olmak üzere 8 uluslararası sağlık ekibini kabul ettiği belirtilen açıklamada, uluslararası kurumlara Gazze’ye sağlık ekibi ve sahra hastanesi gönderme çağrısı yapıldı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir