Microsoft’tan 30 yıl sonra ‘zeki’ hamle

Yeni Windows 11 PC’lerde olacak tuşla, Microsoft’un yeni yapay zeka uygulaması Copilot’a harekete geçirilebilecek. Copilot’ın yapay zeka kapasitesinin arkasında OpenAI bulunuyor. Microsoft, yapay zeka öncüleri arasında olan bu firmanın en büyük yatırımcısı konumunda.

OpenAI-Microsoft işbirliği ile Microsoft 365 ve Bing gibi uygulamalarda yapay zeka etkin olmaya başladı. Bir diğer teknoloji devi Apple, işletim sisteminde Siri tuşunu birkaç yıl önce hayata geçirmişti.

Copilot arama motoru kullanımı, elektronik posta yazımı ve görsel yaratımı gibi işlerde yardımcı olacak.
Microsoft Başkan Yardımcısı Yusuf Mehdi, Copilot tuşunun hayata geçirilişini “dönüşüm anı” olarak tanımladı. BBC’de yer alan habere göre şirket bu yenilik sayesinde kullanıcı deneyiminin “basitleşeceğini” ve “artacağını” umuyor.
Yeni klavyeler Şubat ayından sonra ürünlerde yer almaya başlayacak.

Microsoft, yeni Copilot tuşunun nasıl bir deneyim sağladığını gelecek hafta Las Vegas’ta başlayacak CES fuarında göstermeyi planlıyor.

Copilot’un dikkat çekici kabiliyetleri arasında yapılan toplantıları kaydederek bunların özetlerini çıkarmak ve sunum hazırlamak da yer alıyor.

Microsoft, Copilot’u her an kullanıma hazır yapay zeka olarak tanımlıyor. Otomasyonun yalnızca ABD ve Avrupa Birliği üyesi ülkelerinde 300 milyon kişinin işini alabileceği düşünülüyor.
Diğer taraftan bazı uzmanlar hâlâ yapay zekanın yapamayacağı işler olduğuna dikkat çekiyor. Bunlar genellikle duygusal zeka veya yaratıcı düşünme gibi insana özgü özellikler gerektiren işler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir